Kinek ajánlom a Kettlebellt?
Ahonnan elindult, a "hivatásosak"...
...azaz katonák, rendvédelmiek, biztonságiak, terrorelhárítók, tűzoltók. Mert a sport gyökerei mélyen hozzájuk nyúlnak vissza, eredetileg nekik találták ki a rendszert, s máig is nagy hatékonysággal alkalmazzák az általános erőnlétük fejlesztésére, elnyűhetetlen állóképességük kialakítására. Az USA-ban már megszokott látvány egy-egy SFG instruktor az FBI túszmentő csoportja mellett (FBI Hostage Rescue Team), vagy a hadsereg felderítőinél, különleges egységeinél (Force Recon Marines, Secret Service Counter Assault Team). Ma már itthon is felismerték a módszer kivételes előnyeit, így többek közt például a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen vagy a TEK-nél is SFG oktatókkal dolgoznak együtt.
Gergely, 32 éves hivatásos katona
Profi sportolók közül a nehéz és könnyű atléták (futók, diszkoszvetők, kalapácsvetők és súlyemelők) találkoztak vele először, valamint a harcművészeteket űzők és küzdősportolók felkészülésének is sok helyen része. Akik megismerkednek vele, imádni szokták a rendszert, mivel illedelmesen beleépül a sportág specifikus edzésük mögé támogató módszernek, megalapozva az általános erőnlétüket, amire már biztonságosan és sokkal eredményesebben építhetik fel a sportáguk által megkövetelt mozgásmintákat.
Néhányan akik erre esküsznek: Lance Armstrong, Fedor Emelianenko, Alekszejev, Kostya Tsyzu, Ludvig Chaplinszkij, Zhabotinszkij, egyre többen a magyar olimpiai csapatból (kajak-kenusoktól, judo-sokig) és még sokan mások.
Péter, 24 éves saját bevallása szerint hivatásos naplopó ;-)
Hétköznapi embereknek...
...akik úgy érzik fontos számukra testük, s ezen keresztül közvetetten lelkük egészsége. Bár a kettlebell edzés kimondottan funkcionális irányultságú, elsődleges célja az egészség és a teljesítmény, a fejlesztés során a kinézet egyáltalán nem volt (és a mai napig sem) kritérium, ám ne feledjük hogy a test, izomzat, testfelépítés alkalmazkodik ahhoz amit követelünk tőle ("form follows the function"). Nem véletlen tehát, hogy a testépítők, fitneszesek között egyre nő a népszerűsége: optimalizálja testkompozíciót, letakarítja a felesleges zsírt (nem ritka a heti 1 % testzsírcsökkenés!). Még akkor is ha úgy érzik kevés idejük van mozogni: akár már heti 2 x 1 óra testmozgással meglepően jó erőnlétet, alakformálást lehet elérni. Antik hősök szobraihoz hasonló izomzatot farag, amiről már messziről látszik a használhatóság is: széles vállak túlpüffedt mellkas nélkül, kötegekben kidomborodó hátizmok, acélos felkar, inas-eres alkar, karcsú derék, kockás has és erős combok.
Az edzés annak ellenére teljesíthető, hogy sokszor melletted profi sportolók fárasztják le magukat alaposan. Ugyanis a súlyok megfelelő megválasztásával, valamint Hard Style technikák alkalmazásával (pl: a kettlebell folyamatos gyorsításával swing vagy snatch gyakorlat közben a testet érő erő növekszik) a terhelés egyszerűen skálázható. Így lehetséges, hogy egy olimpiai súlyemelő is elfárad egy 16 kg-os kettlebellel való edzéstől, amit még egy "átlagember" is egész biztosan elbír.

Különösen ajánlott azoknak, akik sok időt töltenek a munkájuk közben vagy szabadidejükben székben számítógép előtt, illetve autóban vagy tömegközlekedésen utazva. Ezen székek 99 %-a ugyanis úgy van megtervezve, hogy benne ülve a gerinc tartása nem egészséges. Ez az edzés, proaktívan a mély hátizmok megerősítésével, segít megelőzni a későbbi hát és derékfájdalmakat (gerincsérv, szegment instabilitás, lumbágó, stb.). Egy edzéstársam (aki szintén heti 2 x 1 órában űzte a sportot) véleménye:
- két lyukkal beljebb kell húznom az övem.
- probléma nélkül be tudom kötni a cipőm. (Azért kezdtem el, mert problémát okozott.)
- úgy, hogy közben nehezebb lettem kb. 2 kilóval (alakformálás)
- nem fáj a hátam állandóan a sok számítógép előtt üléstől.
- találkozhattam egy halom "elmebeteg állattal". :)"
Nem véletlen, hogy Hollywood filmesei, sztárjai is felfedezték ezt a rendszert: a 300 című film spártai harcosait ezzel a módszerrel edzették, de ezt használja Penelope Cruz, Matthew McConaughey, Sylvester Stallone, Jennifer Lopez is.
Kortól és nemtől függetlenül...
...szinte bárki elkezdheti. Az 1995-ös Orosz Bajnokságon a legfiatalabb kettlebelles induló 16, míg a legidősebb 53 éves volt, s itt elit versenyzőkről beszélünk. Nyilván ha a célod nem az aranyérem, hanem tested egészségesen, jó kondiban tartása, akkor még ezek a határok is kijjebb tolódnak. A kor előrehaladtával ugyanis olyan folyamatok indulnak be (illetve erősödnek fel), mint a csontritkulás (főleg nőknél), izomvesztés, s ezek következtében beszűkül a mozgástartomány, romlik a koordinációs képesség, megváltozik a testkompozíció (a testzsírszázalék akár 50 %-ig is felkúszhat). Ezek a folyamatok megfelelően összeállított súlyzós edzéssel lelassíthatók, sőt meg is fordíthatók. Ne feledd: az egészségedért tenni soha sem késő! Nem kell beletörődnöd a korod "tüneteibe", jobb későn lépni, mint soha.

A nőknek sem érdemes legyinteni rá, hogy ez egy férfias sport. Egyrészt az edzéseken a csoportok jelentős része nő, akik nem véletlen járnak: rájöttek, hogy pont ez kell a testüknek. Miért?
Egyrészt, mert a mai fitnesz palettán ez az egyik leghatékonyabb zsírégető módszer. Tekints erre, mint egy jógára súlyokkal, vagy mint egy továbbfejlesztett pilatesre. Ezek előnyeit ötvözi: a zsírégetéssel, alakformálással, minden egyes porcikád átmozgatásával. Egyetlen kettlebellel egy egész edzőterem került a kezedbe, amivel minden izmodat megdolgoztathatod. Felejtsd el az izolált mozgást! Különleges eseteket leszámítva (pl a sérülések utáni rehabilitációs szakaszok elején) nem hatékony, hiszen a testrészek, izmok együtt alkotnak egy nagy egészet, kapcsolatban állnak egymással. Az RKC rendszerű kettlebell ennek felismerésével és előnyeinek kihasználásával válik ilyen hatékonnyá.
Az alakformáló hatáson túl a feleslegesen felszedett izmoktól sem kell tartanod. Nem leszel kigyúrtabb, mint a pasid vagy férjed. Az izomtömeg-növeléshez nem elég súlyokat emelgetni, ahhoz hormonális hatások is kellenek. Magas tesztoszteron szint hatására indul be a szervezetben az izomszövetek gyarapodása, azaz ha nincs totálisan a feje tetejére állva a hormonháztartásod, a legtöbb amit az edzéstől kapni fogsz a jobb állóképesség, kevesebb testzsír és ideálisabb alak.
Érdemes lehet megnézned én miért szerettem bele ennyire szenvedélyesen ebbe a sportba, ám le kell szögeznem: mindenki mást talál meg benne. Nyilván egy nőnek az fog megmaradni, ahogy formálja a vonalait, a hátfájósnak meg a tünetek megszűnése... Ahány ember - annyi nézőpont. Ne várd, hogy a te élményed pont olyan lesz, mint az enyém vagy bárki másé, aki ajánlotta. Helyette keress meg, ha találtál magadnak egy szimpatikus időpontot a folyamatosan induló új kurzusokból, s próbáld ki személyesen mit nyújthat számodra a kettlebell!
További autentikus női véleményért nézz rá a cotcot.hu írására!
Fogyni vágyóknak, betegeknek rehabilitációhoz...
A fogyás oldaláról már írtam néhány szóban a korábbi bekezdésekben, így egy edzéstársam élményét osztanám meg veletek:
Zsigmond, 24 éves biomérnök hallgató

Tehát lehetséges a fogyás mindenféle megalázó diéta, fogyókúra nélkül! Természetesen az egészséges étrendet semmi nem pótolja, de a képlet egyszerű: ha egy nap alatt több kalóriát fogyasztasz (test fenntartásával és mozgással), mint amennyit megeszel, akkor fogyni fogsz. Márpedig erre a kettlebellnél effektívebb módszert keresve sem találhatsz, holott ennek a sportnak ez nem célja, csak mellékhatása. Jól hangzik, ugye?
Valamint fontosnak tartom megemlíteni, hogy napjainkban egészségtelen életmódunk következtében (napi 8+ óra a gerinc számára helytelen testtartásban: gép előtt, fotelben és autóban ülve) rengeteg ember szenved hátfájástól, szegment instabilitástól illetve porckorongsérvtől. Ezek kivétel nélkül nagyon ronthatják életszínvonalunkat, komfortérzetünket és a legsúlyosabb stádiumuktól eltekintve egytől egyig műtét nélkül kezelhetőek. Nagyon fontos a megfelelő körültekintés, amikor ilyen tünetek esetén súlyt emelünk, ám szakemberrel való konzultáció után (amennyiben ő nem tiltja) a gerinc számára az egyik legkiválóbb mozgásterápiát adja a kettlebell. Amellett, hogy megtanít a helyes testtartásra, illetve hogyan emeljünk bármit egyenes gerinccel, iszonyatosan megerősíti a mély hátizmokat, amik a gerincet a helyén tartják. Így hamar tünetmentessé válhatunk, mert magát a probléma okát szüntetjük meg (a gerinc helytelen tartása). A rendszer annyira hatásos, hogy már a New York Times is írt róla cikket.
Judit, 40-en túli rendezvényszervező
Hasonlóan térd, boka vagy vállműtétek, illetve szalagszakadások utáni rehabilitáció utolsó szakaszát kellő odafigyelés és óvatosság mellett felgyorsíthatja a kettlebell (mint tette azt az én esetemben is).
Ha perspektívát szeretnél, mit lehet elérni a nálunk használt rendszerrel hosszabb távon, akkor ajánlom neked az erről szóló cikk sorozatunkat. Itt együtt indult csapatok nyilatkoznak arról, hova jutottak. Az első történetben azt találod, hogy 1 év után, a másodikban pedig 2 év után mit értek el a résztvevők, akik teljesen átlag emberként kerültek hozzánk.
És akinek NEM...
...azaz nem való Neked, ha egészségügyi problémád van, mint a szív és érrendszeri megbetegedések, mozgásszervi problémáid vannak. Ebben az esetben azt javaslom konzultálj a szakorvosoddal, s ha nem tilt el tőle, saját felelősségedre belevághatsz.
Közvetlen súlyos betegségek, sérülések után sem javaslom, bár a rehabilitáció végén jó szolgálatot tehet ez a sport, a mikorról fordulj a kezelőorvosodhoz, terapeutádhoz.
Maga a módszer egyszerű mindenki által elsajátítható, ám nem könnyű. Feltétlen tudnod kell: ez nem varázspirula! Én sem ígérhetek mást, mint hogy pont annyit fogsz kapni az edzéstől amennyit te magad beleteszel... Ezért ha nem vagy képes kitartani a kitűzött céljaid mellett, nem fűlik a fogad a kemény munkához hogy ezeket elérd, vagy a magyarázatot keresed, hogy miért ne cselekedj inkább, akkor nincs itt a helyed.
Mindenki mást örömmel várok!